Geneza i cechy
Geneza
Oglądając reportaże z planów filmowych z zazdrością spogladałem na specjalne monitory, na których reżyser wygodnie oglądał obraz rejestrowany przez jedną lub wiele kamer. Na obrazie często było widać dodatkowe elementy - markery, linie czy maski, pomocne np. przy kompozycji obrazu czy ustawianiu planu, szczególnie przy zdjęciach efektowych.
Oczywiście chciałem mieć coś takiego, zresztą powtarzające się na forach pytanie „jak zrobić z laptopa monitor do kamery” świadczy o tym, że nie jestem odosobnionym przypadkiem.
Profesjonalne monitory tego typu są drogie, jednak w międzyczasie mocno potaniały notebooki, można więc było spróbować zaprząc do roli monitora wideo komputer przenośny. Oprogramowanie spełniające wszystkie wymagania znalazłem szybko - Adobe OnLocation. Ale raz – taka „kobyła” nie była mi potrzebna, dwa – cena była zaporowa.
Z tego powodu postanowiłem samemu spróbować zrobić taki program i wyposażyć w funkcje, potrzebne z mojego punktu widzenia. Programistą nie jestem, poprosiłem więc o pomoc duńskiego programistę Mortena Johannesa, o napisanie odpowiedniej biblioteki, którą już po swojemu oskryptowałem przy MultimediaBuildera. Tak powstał program ADV, który w ostatecznej formie stał się Efixmo. Znajomym się spodobał na tyle, że mimo jego wielu wad postanowiłem udostępnić go publicznie wszystkim zainteresowanym.
Cechy
Projektując Efixmo wymyślałem jego funkcjonalności pod kątem własnych potrzeb i specyficznych zastosowań. Niektórym osobom może więc brakować jakiś funkcji, dla innych niektóre wydadzą się zbędne. Niektóry niestety nie ma, bo biblioteka Mortena po prostu ich nie obsługiwała. Ostatecznie Efixmo posiada następujące cechy:
- Współpracuje z kamerą DV (PAL) podłączoną przez IEEE 1394 (Firewire). Efixmo współpracuje też (z pewnymi zastrzeżeniami) z innymi źródłami wideo ale o tym później.
- Wyświetla na obrazie wideo dodatkowe elementy – krzyż w centrum kadru, znaczniki trójpodziału oraz ramkę TV Safe (każdy z tych elementów można włączać niezależnie).
- Wyświetla obraz w formacie 4:3 oraz 16:9.
- Pozwala nakładać na obraz przygotowaną wcześniej bitmapę i miksować ją z żywym obrazem wideo.
- Posiada predefiniowane kaszety (maski) dla formatów 16:9, 2.35:1 oraz 1.85:1.
- Stopień przezroczystości kaszet, znaczników i nałożonej bitmapy jest regulowana (grupowo)
- Program posiada możliwość zapisywania na dysk zrzutów wyświetlanego obrazu wraz z nałożonymi elementami w celach dokumentacyjnych.
- Program nie wymaga instalacji, jest pojedynczym plikiem wykonywalnym.
- Efixmo nie usuwa przeplotu, projektowany był do pracy raczej statycznej (dopasowanie położenia kamery, sprawdzenie dopasowania elementów wirtualnych do rzeczywistego planu itp.), niektórych to może drażnić.
Raczej nie planuję kolejnych wersji, jeśli pojawia się jakieś nowe, będą to raczej drobne poprawki. Oczywiście nie mówię "nie", być może kiedyś rzucę się na nowy projekt. Póki co oferuję to, co jest.