EFIX POLECA

Reklama

Parę słów o stronie

Dziękuję, że zainteresowałeś się moją witryną. Skoro czytasz ten tekst, zapewnie chciałbyś się dowiedzieć, co to takiego EFIX i dla kogo jest przeznaczony. W takim razie, zapraszam do lektury:

Czym jest EFIX

EFIX - to najstarsza w Polsce (istnieje nieprzerwanie od 1998 roku) edukacyjna witryna internetowa poświęcona tworzeniu efektów specjalnych w filmie. Podstawowym zadaniem EFIXa jest zachęcenie wszystkich pasjonatów filmu i efektów specjalnych do poszerzania swojej wiedzy, wymiany doświadczeń i rozwijania kreatywnego myślenia. Mimo, iż głównym tematem witryny są efekty specjalne, na łamach EFIXa oraz Forum EFIX poruszane są także inne zagadnienia, związane z wiedzą na temat techniki i sztuki filmowej oraz telewizyjnej.

Od roku 2006 główna strona przestała być aktualizowana (głównie z braku autorów), a całość efixowego "życia" przeniosła się na Forum EFIX, na które serdecznie zapraszam. W październiku 2008 r., po dziesięciu latach działalności, zamknąłem stronę i rozpocząłem przebudowę serwisu. Po przebudowie strona pozostała bramką wejściową dla Forum oraz stała się domem dla programu Efixmo, małej aplikacji dla miłośników amatorskiego filmowania. Obecnie (luty 2010) pracuję nad przywróceniem części tekstów i ponownym udostępnieniu ich czytelnikom.

Czym NIE jest EFIX

EFIX nie jest witryną w rodzaju How to...?, czyli zbiorem gotowych przepisów i tutoriali w typie "naciśnij guzik z literką X by zrobić miecz świetlny". Nie jest też podręcznikiem obsługi programów. Informacje, które znajdzie w tekstach mają raczej inspirować i poszerzać wiedzę ogólną, być katalizatorem Waszej wyobraźni. Szczegóły techniczne, pomysły itd. możecie przedyskutować na Forum. Tam też możecie poddać bolesnej ocenie swoją twórczość (słynna spływająca krwią i jadem admina Loża szyderców)

Skąd się wzięła nazwa EFIX?

Nazwa wywodzi się od tytułu filmu Roberta Mandela "F/X" (1986), kultowej pozycji wielu miłośników efektów specjalnych. F/X, czyli angielskie effects (wym. ef-eks), w czasach gdy wyświetlane było w na ekranach polskich kin, zmieniło się w "spolszczonej" wymowie w "ef-iks". Wybrałem taką nazwę z sentymentu, trochę z przekory, a za namową znajomego, dla większego zagmatwania zmieniłem końcówkę na "X".

Witryna oficjalnie istnieje od 22 października 1998 roku, początkowo dostępna była pod adresem www.efix.wokiss.wlkp.pl, od roku 2000 zmienionym na www.efix.pl. Przez ten długi czas swych serwerów i łącza wspaniałomyślnie użyczał Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych w Poznaniu. Od 16 listopada 2003 r. serwis miał już własną maszynę, która jednak dalej stał w gościnnych progach Ośrodka, za co składam serdeczne podziękowanie i kłaniam się nisko. Od 1 stycznia 2010 Efix rozpoczął nowy etap swego internetowego życia, tym razem już na komercyjnych serwerach, maszyna w Stowarzyszeniu pozostaje maszyną testową.