EFIX POLECA

Reklama

Q&A - czyli pytania i odpowiedzi na temat EFIXa

Q&A - questions and answers, czyli pytania i odpowiedzi. Pod tą angielską, ale powszechnie przyjętą w Internecie nazwą, zebrałem najczęściej zadawane pytania na temat mojej witryny i mnie.

1. Słuchaj Efix, możesz mi napisać...
"EFIX" nie jest moją ksywką (nickiem)!!! W większości przypadków posługuję się imieniem lub ew. imieniem i nazwiskiem. W pewnych sytuacjach (czy może raczej pewnych miejscach w sieci) używam nicków, owszem,  ale bardzo proszę nie pisać do mnie lub o mnie Efix. Na Forum EFIX podpisuję się zawsze jako Admin.
Co do "możesz mi napisać " - nie, nie mogę. Oczywiście odpowiadam na listy, ale nie udzielam porad itd. Do tego właśnie jest Forum EFIX. Jest tam o wiele więcej osób mogących Ci pomóc.

2. Co to jest EFIX? To jakaś firma, grupa czy organizacja? Ilu was jest?
Hmmm... Może od końca. Z technicznego punktu widzenia jest nas sztuk 1 (jeden) - czyli ja. Redaktor, administrator, moderator, sprzątaczka itd. Oczywiście zawartość strony to efekt współpracy z wieloma osobami. Wspomagało mnie i wciąż wspomaga wielu przyjaciół i życzliwych osób. Nie jest to żadna firma, grupa, organizacja, klub ani tym bardziej firma. Stronę prowadzę w wolnym czasie, jako hobby.

3. Jaki masz sprzęt - komputer, kamerę itd.
Przeciętny, nic specjalnego. Ot, blaszak na Core 2 Duo. Kamera - stareńka Sony TRV110e. Bardzo ją lubię. Chętnie wymieniłbym ją na porównywalną jeśli chodzi o funkcje kamerę HDV, ale nie znalazłem nic sensownego. Może jedynie któryś z Canonów HV - 20/30/40, ale znowu nie jestem jakoś przekonany do CMOSów.

4. Jakiego używasz oprogramowania?
System – Windows XP Pro, resztą "filmowa" - głównie ze stajni Sony.
Montaż i inne elementy obróbki filmu: Sony Vegas Pro, DVD Architect Pro, oczywiście niezastąpiony VirtualDub i cała masa free- oraz shareware'u.
Grafika - różnie, zwykle to, co mam pod ręką, zwykle Corel, GIMP.
Audio – Sony Sound Forge Studio, Audacity,
Muzyka - zasadniczo nie używam, ale jeśli już, to Sony ACID Music Studio 5
Do 3D - jak wyżej, jeśli już muszę (nie znam się za bardzo), to Hash Animation:Master, Blender.
Tracking 3D - PFHoe.

NIE UŻYWAM i nie znam 3D MAX ani LightWave, Softimage, Maya itp. więc nie pisz do mnie w tej sprawie! Jest też mnóstwo fantastycznych for dyskusyjnych i serwisów tematycznych.

5. Czy możesz przegrać jakieś swoje filmy/ile filmów nakręciłeś/ te opisy to teoria czy sprawdzałeś to?

Kiedy zaczynałem zabawę w film, czyli około 1984 roku, używaliśmy taśmy 8mm, super 8 i czasem nawet 16mm. Takiej prawdziwej, filmowej, nie wideo. Dużą część opisywanych efektów próbowaliśmy właśnie wtedy, oczywiście nie tych komputerowych. Taśmy już dawno nie ma, a szkoda. Były to wybitnie wygłupy, ale za to bardzo twórcze. Jak już miałem dostęp do kamery wideo, nie powtarzałem od nowa wszystkiego. Nie miałem też z kim robić filmu, więc jak ciekawił mnie jakiś efekt, próbowałem go najczęściej "na sucho", albo nakręcałem, sprawdzałem czy wyszło to, co wydawało mi się, że wyjdzie i... wymazywałem. Ot, taka sztuka dla sztuki. Nie myślałem wtedy jeszcze, żeby się tą wiedzą dzielić.

Poza tym - choć nikt mi nie chce wierzyć - nie interesuje mnie specjalnie kręcenie filmów (w sensie zamkniętych całości)! Nie mam ambicji startować w konkursach i tworzyć "wiekopomnych dzieł kina niezależnego". W dużym uproszczeniu - zbieram efekty, czy raczej wiedzę o nich tak, jak inni znaczki, motyle czy monety.

Natomiast czasem zdarza mi się wykonywać jakieś drobne prace także do "prawdziwych" filmów, ale są to przysługi dla znajomych. Robiłem np. niektóre rekwizyty do Gwiazd w czerni Staszka Mąderka. Niestety, film nie jest jeszcze ukończony (stan - luty 2010).

6. Jaką szkolę skończyłeś, jesteś po filmówce?

Ależ skąd! Samouk. Jesteś zawiedziony? Przykro mi...

7. Ile zarabiasz na prowadzeniu tego serwisu?

EFIX jest witryną edukacyjną, nie przynosi mi żadnych profitów. Co więcej - dopłacam co roku za utrzymanie domeny, płacę za serwer, funduję czasem drobne nagrody w konkursach itd. Skąd biorę na to środki? Ze swojej wypłaty oczywiście... Choć nie, tu bym skłamał - wielokrotnie wspomogli mnie przyjeciele i forumowicze, odciążajac trochę od opłat.

8. Wymienimy się bannerami? Ile kosztuje zamieszczenie bannera?

Nie wymieniam się bannerami, nie interesują mnie programy lojalnościowe i inne bzdety tego typu. Efix nie zamieszcza póki co reklam, jeśli znajdują się na nim elementy prowadzące na inne strony, buttony czy jakiś banner - to jest to prywatna przysługa dla przyjaciół albo malutki "dowód wdzięczności".